-= Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju =-
Klinika i Oddział Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju informator dla pacjentów
Chirurgiczne leczenie rozszczepów obejmuje leczenie pierwotne oraz wtórne leczenie zniekształceń porozszczepowych.

                                                                        SCHEMAT LECZENIA

Zabiegi operacyjne pierwotne:

Stary szpital Stary szpital Stary szpital

Stary szpital Stary szpital


      Operacja rozszczepu wargi- wykonywana jest najczęściej pomiędzy 3, a 6 miesiącem życia. W przypadku rozszczepów obustronnych 2 miesiące po pierwszej operacji zeszywana jest warga po drugiej stronie. Zarówno w rozszczepach jednostronnych i obustronnych wykonywana jest pierwotna korekcja nosa. Cel: odtworzenie prawidłowego kształtu i funkcji wargi oraz korekcja nosa. Dziecko po zabiegu operacyjnym pozostaje w szpitalu ok. 5 dni. Po powrocie do domu dziecko powinno być odżywiane przez ok. 10 dni pokarmami płynnymi, a przez następne 2 tygodnie przyjmować pokarmy w formie papkowatej. Postępowanie z blizną pooperacyjną w domu: natłuszczanie przez 2-3 miesiące, masaże wg. wskazań lekarza do 6 miesięcy po operacji.

       Operacja podniebienia ok.1 roku życia Cel: Oddzielenie jamy ustnej od jamy nosowej oraz przywrócenie funkcji podniebienia w procesie mowy i pobierania pokarmu.

Stary szpital

      Po operacji dziecko pozostaje w szpitalu ok. 5 dni. Po powrocie do domu dziecko powinno przyjmować pokarmy płynne przez ok. 2 tyg, a przez następne 3 tyg. obowiązuje dieta papkowata.

      Jako jedyni w Polsce od 2004 r. operujemy podniebienia nową metodą z użyciem ekspanderów osmotycznych. Dzięki rozciągnięciu tkanek możliwe jest zeszycie podniebienia bez napięcia i cięć zwalniających, a w dobranych przypadkach wykonywana jest jednoczasowa operacja wargi i podniebienia.

Stary szpital

      Operacja zeszycia rozszczepu podniebienia z użyciem ekspanderów osmotycznych.
      Leczenie korekcyjne: Od 7 do 11 roku życia- przeszczepy kości własnopochodne/ autogenne Cel: stabilizacja podłoża kostnego dla wyrzynającego się kła i stworzenie lepszych warunków do leczenia ortodontycznego.Stary szpital

Leczenie zniekształceń porozszczepowych:
  W wieku przedszkolnym:
 • korekcja wargi i nosa
 • zamykanie otworów resztkowych w podniebieniu tkankami z sąsiedztwa
 • zamykanie dużych otworów resztkowych podniebienia z użyciem płata z języka
 • leczenie niewydolności podniebienno- gardłowej


Stary szpital

Operacja Furlowa wykonywana w niewydolności podniebienno-gardłowej.
  W wieku szkolnym:
 • korekcja nosa
 • operacja wargi wg. Abbego
 • dystrakcja szczęki ok. 13-14 roku życia
 • operacje radykalne ( retrognacji, progenii) metodą klasycznej osteotomii wykonuje się po 17- 18 roku życia.
      Operacje rozszczepów wargi i podniebienia są jednym z elementów całego procesu leczniczego. Stworzenie odpowiedniej opieki i atmosfery w rodzinie opartej na miłości i zrozumieniu jest tak samo ważne, a czasami ważniejsze niż leczenie prowadzone przez lekarzy wywierając istotny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci z wadą rozszczepową.